Artikuj & Video

KOLAGJENI, ELIKSIRI I RINISE SE PERJETSHME

Eshtë fakt që me kalimin e moshës, aftësia e trupit tonë për të prodhuar kolagjen fillon të ulet (për fat të keq) dhe si rezultat, lëkura fillon të humbasë elasticitetin e saj (po, edhe në të 20-at dhe 30-at tuaja) që do të thotë se duhet të marrim masa për t’i mbajtur gjërat të duken ashtu siç duam.

Edhe pse procesi i plakjes është një pjesë e pashmangshme e jetës, kjo nuk duhet të na pengoje të jemi gjithmonë ne kërkim të një lekure të re e plot shkëlqim.

Këtu janë disa zakone të jetesës së përditshme që po dëmtojnë fshehurazi rezervat tuaja të kolagjenit dhe, më e rëndësishmja, çfarë mund të bëni për t’i ngritur sërish këto rezerva.

1.Ekspozimi në diell

Dielli është burim I jetës, por ekspozimi i pambrojtur në diell është fajtori numër një kur bëhet fjalë për plakjen e lëkurës. Dëmtimi UV bën që kolagjeni të shpërbëhet me një ritëm më të shpejtë se procesi normal i plakjes dhe e bën këtë duke depërtuar në dermë (shtresa e mesme e lëkurës) që shkakton grumbullimin jo normal të fibrave elastike (përgjegjëse për rrudhat). Jo vetëm kaq, dëmtimi UV gjeneron gjithashtu prodhimin e radikaleve të lira të cilat rrisin numrin e enzimave që shpërbëjnë kolagjenin (si dhe ndryshojnë materialin gjenetik të një qelize që mund të çojë deri në melanoma).

Sigurohuni që produktet tuaja të përditshme të kujdesit për lëkurën/make up-it të përmbajnë një komponent SPF ose përndryshe aplikimi i një minimumi SPF 30 (më mire nëse ështe 50), është një gjë që mund të bëni çdo ditë për të ndihmuar në mbrojtjen e vetes kundër këtyre efekteve

2.Vitamina C e pamjaftueshme

Ne përdorim Vitaminën C për të rritur imunitetin tonë, por a e dini se është gjithashtu një përbërës magjik kur bëhet fjalë për të patur lëkurë me shkëlqim?

Hulumtimet pohojnë se vitamina C (e marrë si në mënyrë topike ashtu edhe nga goja) stimulon sintezën e kolagjenit dhe, duke qenë një antioksidant i fuqishëm, gjithashtu ndihmon në shënjestrimin e radikaleve të lira, të cilat përsëri, veprojnë si katalizator në zbërthimin e kolagjenit.

Meqenëse trupi i njeriut nuk mund të gjenerojë vetë vitaminën C, një dietë e pasur me vitaminë C është kritike për ruajtjen e prodhimit të kolagjenit. Ushqimet që mund të shtoni në dietën tuaj për të rritur marrjen e vitaminës C përfshijnë agrumet si portokall dhe limon, zarzavate me gjethe të errëta si lakra jeshile dhe të gjitha produktet me ngjyrë të kuqe dhe të verdhë që mund të merrni në dorë (luleshtrydhe, papaja, speca, domate, etj) për numrin e lartë të antioksidantëve.

*Një supplement: VITAMINE C nga Better.Me është gjithashtu I shkëlqyer.

3.Mungesa e gjumit

Gjumi i bukurisë është në fakt një çështje serioze. Me rolin shumë të rëndësishëm si organi më i madh i trupit të njeriut, nuk është çudi që lëkura juaj gjithashtu ka nevojë për pushim. Të gjithë e dimë se gjumi luan një rol të madh në rivendosjen e sistemit imunitar, megjithatë, studime të mëtejshme në këtë fushë kanë treguar se kur jeni tepër i lodhur, sistemi juaj imunitar vuan dhe nga ana tjetër, ndikon negativisht në integritetin dhe prodhimin e kolagjenit duke bërë shenjat e plakjestë  jenë më të dukshme.

Përgjigja? Së pari, përgatituni për një gjumë të mirë të natës (duke pasur një rutinë para gjumit sigurisht që ndihmon, e cila nuk përfshin asnjë teknologji)

*Një kontribut në cilësinë e gjumit mund të vijë nga MAGNESIUM +VITAMINE D, ky produkt kombinon vetitë e Magnezit me ato të vitaminës D e cila kontribuon në përthithjen/përdorimin normal të kalciumit dhe fosforit dhe në funksionimin normal të sistemit imunitar.

*Dhe nëse sërisht keni probleme me gjumin, ju keshillojme një suplment më specific, me eksrtakte bimore si një ndihmë e shkëlqyer për të favorizuar një gjumë të qetë: GOOD NIGHT nga Better.Me

4.Konsumimi i ushqimeve me përmbajtje të lartë sheqeri

Nëpërmjet një procesi fiziologjik natyror të quajtur glikacion, molekulat e sheqerit (të cilat vijnë nga ushqimet që hamë) ngjiten me kolagjenin dhe elastinën në lëkurën tonë, gjë që mund të rezultojë në rrudha, inflamacion dhe një sërë kushtesh të tjera të ndryshme të lëkurës, duke përfshirë aknet.

Nutricionistja e Shëndetit Publik, Jennifer Peters e “That Sugar Movement” deklaron në faqen e internetit se “glukoza mund të shkaktojë ndryshimin e llojit të kolagjenit të prodhuar, nga tipi III i fortë në tipin I më të dobët, duke e bërë lëkurën më të ndjeshme ndaj dëmtimit, veçanërisht nga dielli. ”

*Sygjerimi yne: Zëvendësoni sheqerin në kafe, caj dhe ëmbelsira me SUGAR SUBSTITUTE nga Better.Me.

5.Pirja e duhanit.

Pirja e duhanit ul prodhimin e kolagjenit. Dëmton kolagjenin dhe elastinën, duke çuar në rrudha dhe shërim të ngadalshëm të plagëve. Nikotina ngushton enët e gjakut pranë sipërfaqes së lëkurës tuaj, duke parandaluar shpërndarjen e oksigjenit dhe lëndëve ushqyese.

Kjo ështe një arsye e mirë per ta lënë atë. Ndiqni 4 këshillat e tjera.. dhe…

*Bëjini trupit një pastrim të mirë nga brenda me DEPUR FLUID BALANCE nga Better.Me.

  1. Dhe së fundmi, ekipi i mjekëve anti age dhe formulatorëve me të cilët bashkëpunon Better.Me për formulimin e suplementeve, sjell për ju: YOUNG AND BEAUTIFUL (FORMULA E SUPERKOLAGJENIT) e cila ofron kolagjen te gjedhit të hidrolizuar (që përmban natyralisht të gjitha tipert e kolagjenit + Argininë, Glicinë, Lizinë (3 aminoacide pararendës të kolagjenit, MSM (minerali i bukurisë, acidi hialuronik, Vitamina C, Zink dhe silicë.

Me FORMULA E SUPER KOLAGJENIT YOUNG & BEAUTIFUL, do të luftoni plakjen. Do të keni nje lëkurë më të bukur, rinore, elastike dhe plot shkelqim Ju sfidojme: Nuk do te gjeni ne treg nje produkt qe ju ofron të gjithë këta përbërës dhe në këtë sasi.

Lini një Përgjigje