Artikuj & Video

MAGNEZI NJE ZGJIDHJE KUNDER PAGJUMESISE

Vështirësia për të fjetur dhe për të pushuar mirë përfaqëson një nga problemet e shumta që prek një numër të madh njerëzish në baza ditore.

Orë e orë rrotullimesh në shtrat, ndërrimi i pozicioneve, me shpresën se Morfeu do të na rrëmbejë, por sytë vazhdojnë të jenë të hapur dhe vigjilentë dhe nuk tregojnë asnjë shenjë mbylljeje për të përfituar nga pushimi i merituar.

Pagjumësia përfaqëson një problem që manifestohet me vështirësi për të fjetur, edhe pse trupi ka nevojë për të.

Ndër mjetet më të zakonshme jo-farmakologjike për trajtimin e çrregullimeve të gjumit është sigurisht magnezi.

Magnezi është një nga mineralet më të përhapur në mjedis, i dyti më i pranishëm pas kaliumit në qeliza. Dhe pikërisht këtu magnezi ka një veprim shumë të rëndësishëm duke rregulluar përshtatjen e qelizave me ritmin ditë-natë.

Ka disa studime që nxjerrin në pah sesi magnezi rregullon ritmin cirkadian, duke ndikuar pozitivisht në prodhimin e melatoninës, një hormon që është ndër protagonistët kryesorë të ekuilibrit delikat midis gjumit dhe zgjimit. Efekti i tij sinkronizues rregullon trupin dhe për këtë arsye promovon pushimin e duhur të natës.

Ne e dimë se në natyrë ky mineral është i pranishëm në shumë ushqime (fruta të thata, spinaq, sardelet, etj.), por tani jemi të vetëdijshëm se marrja e nevojshme ditore është e vështirë të arrihet edhe gjatë konsumimit të këtyre produkteve.

Për këtë arsye këshillohet përdorimi i një suplementi magnezi, i cili duhet të kombinohet me një sërë masash paraprake duke përfshirë: shmangien e aktivitetit fizik vonë në mbrëmje, kalimin e shumë orëve para kompjuterit ose telefonit, studimin ose punën deri në orët e vona të natës, ngrënien e darkës gjithashtu vonë; të gjitha veprimet që ngacmojnë sistemin tonë nervor. Shmangia e tyre do të na lejojë ta kapërcejmë këtë problem.

MAGNEZI NË USHQIM:

 Ndër burimet ushqimore më të dobishme të magnezit janë ato me origjinë bimore, por edhe ato shtazore (mishi dhe peshku).

Ndër ushqimet që përmbajnë magnez në sasi më të konsiderueshme janë:

Bishtajoret: në veçanti bizelet, qiqrat, thjerrëzat, fasulet borlotti, soja dhe lupinat.

Fruta të thata: bajame dhe arra.

Drithërat integrale: oriz, thekër dhe grurë.

Perime me gjethe jeshile: spinaq, raketë, radichio jeshile, marule.

PËRFITIMET e marrjes së vazhdueshme të magnezit:

Magnezi është gjithashtu një zgjidhje natyrale edhe për shumë arsye të tjera. Në fakt, ju lejon të relaksoni të gjithë muskujt e trupit, duke vepruar gjithashtu në nivelet e kortizolit, hormonit të stresit dhe duke ndihmuar në sintezën e neurotransmetuesve që nxit një gjendje të qetë psikofizike.

Prandaj, marrja e rregullt e një suplementi magnezi ju lejon të luftoni këtë problem në mënyrë natyrale, duke shmangur terapinë me ilaçe dhe duke e kthyer trupin në një gjendje qetësie që do t’ju lejojë të gjeni gjumin e humbur.

REKOMANDIME E FUNDIT:

Një kontribut në cilësinë e gjumit mund të vijë nga Magnesium +Vit.D, ky produkt kombinon vetitë e Magnezit me ato të vitaminës D e cila kontribuon në përthithjen/përdorimin normal të kalciumit dhe fosforit dhe në funksionimin normal të sistemit imunitar.

Ky artikull nuk përmban asnjë rekomandim ose sugjerim mjekësor për marrjen e tij. Mos harroni se mjeku juaj është kontakti të cilit mund t’i drejtoheni për të gjetur zgjidhjen më të përshtatshme për ju.

Suplementet nuk synohen si zëvendësues për një dietë të larmishme dhe një mënyrë jetese të shëndetshme.

Lini një Përgjigje